خانه » بهترین روش شستن پرده برای استقبال از تعطیلات عید

بهترین روش شستن پرده برای استقبال از تعطیلات عید

شستن پرده یکی از اقدامات برای خانه تکانی و استقبال از عید است. از طرفی به دلیل عقاید مذهبی ما ایرانیان، و تمایل به دیده نشدن داخل خانه از طریق پنجره ها، تعداد پرده هایی که در خانه نصب می کنیم، به نسبت زیاد است. بنابراین برای این که هزینه های بیرون سپاری شستشوی پرده ها زیاد نشود، لازم است راه های شستشوی پرده در منزل را بدانیم. در ادامه ما روش های شستشوی انواع پرده و شستن پرده های توری و حریر را بیان می کنیم پس با ما همراه باشید.

شستن پرده در منزل  شستشوی انواع پرده ها

 شستشوی انواع پرده ها

 هر چند ممکن است در ظاهر پرده ها تمیز به نظر برسند، اما در شهر های شلوغ و پرجمعیت، شستن پرده ها هر 6 ماه یک بار برای حفظ بهداشت و سلامت محیط ضروری است. جنس برخی از پرده ها، مثل پرده های آشپزخانه یا حمام، از نوعی است که می توان آنها را به راحتی در ماشین لباسشویی شست. اما برخی دیگر از پرده ها اینگونه نیستند و شستن آن ها در ماشین لباسشویی منجر به خراب شدن آن ها، آسیب به جنس پارچه، یا از فرم خارج شدن پرده می گردد. به یاد داشته باشید که اگر می خواهید پرده های خود را در ماشین لباسشویی بشویید، حتما شستشو را با برنامه هایی انجام دهید که از آب ولرم رو به سرد استفاده می کنند.

شستشوی پرده با ماشین لباسشویی شستن پرده های توری و حریر با دست

شستن پرده های توری و حریر با دست

شستن پرده هایی با جنس حساس، مثل حریر و تور بهتر است به صورت دستی انجام شود. توجه داشته باشید پیش از هرگونه اقدام به شستن، باید ابتدا گوشه کوچکی از پارچه پرده را بشویید تا مطمئن شوید پرده رنگ نمی دهد. اگر پرده از جنسی باشد که رنگ آن با شستشو از بین می رود، تنها راه سپردن آن به خشکشویی است.

اما!!

اگر پرده قابل شستشو ست :

  • برای شستن پرده باید ابتدا آن را درون آب ولرم بخیسانید.
  • پس از چند دقیقه آب آن را خالی کنید تا گرد و غبار از پرده خارج گردد.
  • سپس شوینده ای ملایم به آن بیافزایید و سپس به آرامی پرده را بشویید.
  • به یاد داشته باشید که چنگ زدن و فشار دادن پرده های حساس، بافت آنها را خراب می کند.
  • پس از شستن پرده با ماده شوینده، آب آن را تخلیه کنید، سپس با آب سرد چندین بار آبکشی نمایید تا تمام کف ها از بین بروند.

برای پرده های سفید رنگ، می توان پس از شستن پرده با ماده شوینده، آن را در محلول آب و سرکه یا آب و جوش شیرین خواباند. البته نباید پرده را طولانی مدت درون این محلول ها قرار داد. زیرا ممکن است تغییر رنگ برگشت ناپذیر صورت گیرد.

شستن پرده های توری و حریر با دست تمیز کردن پردهها در منزل

مطالب پربازدید: تمیز کردن مبل و لکه زدایی آن بهتر از حر فه ایی ها!! فقط در 5 مرحله

شستن پردهها با دستگاه بخارشوی

در صورتی که جنس پرده در برابر گرما مقاومت دارد، می توان شستشو ی پرده را به کمک دستگاه بخارشور انجام داد. این روش به اندازه شستشو با آب، آلودگی ها را از بین نمی برد. در نتیجه بیشتر مناسب مواردی است که پرده آلودگی خاصی ندارد و چندان کثیف نیست. برای شستن پرده با دستگاه بخارشوی نیازی نیست که پرده را از چوب پرده خارج کنید. ابتدا با درجه ملایم پرده را جارو بکشید تا گرد و غبار آن تخلیه شود. سپس سری مخصوص پارچه و لباس بخارشوی را نصب نموده و با فاصله تقریبی 10 سانتی متر از پرده، آن را با بخار ضدعفونی و پاک کنید. اگر حس کردید پرده با بخار خیس می شود، فاصله بخارشوی تا پرده را افزایش دهید. شستشو در این روش حتما باید در جهت بالا به پایین صورت گیرد.

شستن پرده در خانه شستن پردهها با دستگاه بخارشوی

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی

About the Author:

0 0 رای
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات

عنوان

Go to Top