نمای کامپوزیت چند سالی است که در صنعت طراحی داخلی و خارجی بنا به شدت مورد توجه قرار گرفته. پیش از تولید کامپوزیت، نمای داخلی و خارجی ساختمان ها به نمای چوبی، سنگی، شیشه ای و سیمانی محدود می شد. اما با تولید نمای کامپوزیت و با توجه به مزایای متعدد آن، به تدریج این نوع نما جایگاه ویژه ای در میان طراحان و کارکنان صنعت طراحی و ساخت بنا پیدا کرد.

نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت، گزینه ای ایده آل برای استفاده در پوشش نما

نمای کامپوزیت در اصل از دو ورقه آلومینیومی تشکیل شده که با پوشش pvdf پوشانده می شوند;این پوشش می تواند هر طرح و رنگی را پذیرا باشد; در میان دو ورقه آلومینیومی، هسته ای از جنس مواد ضد حریق و سبکی همچون پلی اتیلن قرار دارد که علاوه بر استحکام، خاصیت آکوستیک به محصول می بخشد.

نمای مدرن زیبا و متفاوت

هر کدام از نماهای موجود در صنعت ساخت و ساز، مزایا و معایبی دارند و مناسب نوع خاصی از بنا می باشند. برای مثال نمای سنگ دوام بسیار بالایی دارد و سال ها بدون تغییر در ظاهر باقی خواهد ماند. با این حال به شدت سنگین بوده و اجرای سختی دارد. بنابراین برای انتخاب نمای مناسب هر ساختمانی، باید اولویت ها در نظر گرفته شوند. تا با توجه به آن ها بهترین گزینه انتخاب شود.

نمای مدرن

مزایای نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت دارای مزایایی است که آن را نسبت به دیگر نماها متمایز و برتر می سازد; به گونه ای که برای ساخت بناهای اداری، تجاری، برج ها و حتی ساختمان های مسکونی در کلان شهر ها، بدون شک نمای کامپوزیت بهترین گزینه است.
از مهم ترین مزیت های این نما می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تنوع طرح و رنگ نمای کامپوزیت به شدت بالاست.
  • نمای کامپوزیت بسیار سبک است. بنابراین نصب سریع و آسانی دارد.
  • خاصیت آکوستیک بالایی دارد.
  • ساختار غیریکپارچه باعث می شود در صورت نیاز، هر کدام از پانلها و بدون دستکاری کل بنا تعویض شوند.
  •  غیر یکپارچگی و سبکی، خاصیت ضد زلزله بودن را  به همراه می آورد.
  • پانل هایی با پوشش های ضد باکتری، معمولا خیلی دیر کثیف می شوند و نیاز به شستشو ندارند.
  • خاصیت ضد حریق این نما، ساختمان را از آتش سوزی حفظ می نماید.

نمای مدر ن با مصالح نوین

 معایب نمای کامپوزیت

در کنار تمامی مزایایی که برای کامپوزیت برشمردیم، این محصول نیز همانند تمامی محصولات دیگر، معایبی دارد. از جمله معایب آن می توان به استحکام پایین در برابر شرایط شدید جوی اشاره داشت. زیرا همان طور که ذکر شد، نمای کامپوزیت از ورقه های آلومینیومی سبک تشکیل می شود که در برابر باد های شدید ممکن است دچار تغییر شکل شوند. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که شهر هایی همچون تهران به ندرت چنین باد هایی را تجربه می کنند!

نما ساختمان با مصالح نوین

از دیگر مواردی که باید به آن توجه کنید، جرم پذیری بالای این نماست. زیرا ورقه های آلومینیومی اغلب با رنگ کوره پوشانده می شوند که ذرات معلق هوا را جذب می کند. البته اگر پوشش روی ورقه آلوممینیوم از نوع رنگ استاتیک باشد، این مشکل نیز برطرف خواهد شد.مورد دیگر نیز قیمت نسبتا بالای این محصول است که ممکن است برای برخی مقرون به صرفه نباشد. با این حال اگر با توجه به مزایا و معایب این نما، تصمیم بر به کارگیری آن در بنای مورد نظر را دارید، به یاد داشته باشید که بهترین عملکرد نمای کامپوزیت تنها در صورتی خود را نشان می دهد که نصب آن به صورت حرفه ای صورت گیرد.

نما مدرن ساختمان مسکونی

عکس نمای کامپوزیت ساختمان

به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!