پتینه کاری هنری خلاقانه و جذاب در دکوراسیون داخلی

لطفا امتیاز بدهید

پتینه کاری هنری خلاقانه و جذاب در دکوراسیون داخلی است که روی هر سطحی که فکرش را بکنید نقش مهمی در زیبایی دکوراسیون دارد. هر چند که قدمت این ترفند و اجرای آن به سال های دور باز می گردد، اما با توجه به قیمت مناسب مواد مورد نیاز و مزایای متعدد، این روش بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته. علیرغم کاربرد های متنوع پتینه کاری، استفاده از این روش در دکوراسیون داخلی، پتینه کاری ساختمان، پتینه کاری روی چوب یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین موارد استفاده آن است. در گذشته پتینه کاری تنها به عمل کهنه کردن اشیا (به گونه ای به صورت آنتیک و عتیقه در بیایند) اطلاق می شد. اما چندی بعد روش استفاده از پتینه شکل گسترده تری به خود گرفت. استفاده از تکنیک اسفنج، استفاده از تکنیک پارچه و ایجاد بافت روی سطح دیوار به طوری که اکنون در طراحی های مدرن نیز، و آموزش پتینه کاری مدرن، پتینه کاری ساده و در عین حال تخصصی است که ممکن است در هر جایی از محیط داخلی و خارجی به کار روند. به نظر شما مواد پتینه چیست؟ برای اطلاعات بیشتر ادامه مطالب را با تصویر مشاهده کنید.

پتینه کاری دیوار بسیار زیبا و هنرمندانه

لطفا امتیاز بدهید

پتینه کاری روی هر سطحی که فکرش را بکنید!

تنها مرز پتینه کاری خلاقیت طراح است. پتینه را روی تقریبا تمامی اشیا و سطوح سخت می توان پیاده سازی نمود. از دیوار گرفته تا لبه پنجره و کناره های آینه و حتی جاشمعی. در این پیاده سازی شما ممکن است تنها به ایجاد یک بافت برجسته تصادفی بسنده کنید. یا ممکن است همچون یک مجسمه ساز، شکل منحصر به فردی را ایجاد نمایید.

هنر کهنه کردن دیوار در دکوراسیون پتینه کاری روی هر سطحی که فکرش را بکنید!

پتینه کاری ساختمان

پتینه کاری روی سطوح بنا، به چهار دسته پتینه روی دیوار، سقف، ستون و نمای خارجی تقسیم بندی می شود. به کمک اجرای پتینه در این سطوح می توان از کاغذ دیواری های گران قیمت و رنگ های قدیمی و ساده رهایی یافت. با اجرای طرح مورد نظر پتینه روی دیوار ها و سپس رنگ آمیزی به روش مورد نظر، می توان ظاهر محیط را چند برابر زیبا و جذاب نمود. علاوه بر زیبایی ظاهری، می توان ترک، نم گرفتگی و اعوجاج دیوار ها را نیز به کمک پتینه پوشاند.

در مقاله جدیدترین طرح های رنگ آمیزی ساختمان 2020 به سبکهای مدرن و نوین می تونانید جدید ترین سبک های رنگ آمیزی را مشاهده کنید.

پتینه روی سطح دیوار پتینه کاری ساختمان

قیمت مناسب پتینه کاری یکی دیگر از مزایای متعدد آن است. قیمت پتینه در مقایسه با طول عمر و مقاومت آن نسبت به کاغذ دیواری واقعا مقرون به صرفه است. به علاوه با توجه به اینکه طرح ها و رنگ های کاغذ دیواری از پیش تولید می شوند. امکان شخصی سازی محیط به کمک پتینه بسیار بیشتر است.اما پتینه کاری فقط به دیوار ختم نمی شود. در حقیقت هنر پتینه به دلایل مختلفی جای گچبری های زمان بر را گرفته. بدین ترتیب که بسیاری از طراحان استفاده از پتینه را روی سقف، ستون ها و حتی نمای خارجی ترجیه می دهند. پتینه کاری روی این بخش ها، ظاهری به شدت لوکس و منحصر به فرد خواهد ساخت. به علاوه طیف رنگ هایی که می توان روی پتینه اجرا نمود، کاملا گسترده هستند و هر سلیقه ای را پوشش می دهد.

طرح پتینه در سقف پتینه روی سطح دیوار پتینه کاری ساختمان

پتینه کاری روی چوب

هنر پتینه علاوه برکاربرد روی سقف و دیوار در هر جایی قابل اجراست و می تواند برروی سطوح سخت کار شود. با داشتن مهارت، می توان طرح های خلاقانه و جذابی را بری روی سطوح مختلف مثل چوب، سفال و آجر ایجاد کرد. پتینه کاری چوب هنری است که به کمک آن و با استفاده از چند لایه رنگ و ترکیب رنگ های مختلف بافتی کهنه و قدیمی را در چوب ایجاد می کند. استفاده از کارهای چوبی که نمایی کهنه و عتیقه پیدا کرده اند. دکوراسیون را لوکس و زیبا می کند.

کهنه جلوه دادن وسایل چوبی پتینه کاری روی چوب

مواد پتینه چیست؟

پتینه دارای سبک های مختلفی است .

  • پتینه کاری برجسته
  • پتینه کاری ورق طلا
  • پتینه کاری ورق نقره
  • پتینه کاری رنگ روغن

که هر کدام از آنها بر روی سطوح مختلف قابل اجراست و مواد مختلفی در آنها کاربرد دارد. پتینه هنر ایجاد طرح و نقش با استفاده از رنگ و بافت است. مواد و مصالحی که توسط آنها بتوان بافت ایجاد کرد گزینه ی خوبی برای این هنر هستند.

  • سیمان سیاه که در برای ایجاد بافت کاربرد دارد.
  • پودر مل که در رنگکاری هم کاربرد دارد.
  • پودر سنگ بعد از خشک شدن سخت می شود.
  • خاک نسوز که برای فضاهایی مثل سرویس بهداشتی مناسب است.

همه موارد بالا در ایجاد بافت از آنها استفاده می شود.

پتینه، کاری ساده و در عین حال تخصصی!

علیرغم این که برخی از طرح های ایجاد شده به کمک پتینه کاملا تخصصی هستند و تنها طراحان مربوطه قادر به اجرای آن ها می باشند. اما اجرای پتینه در بافت های ساده و تصادفی کار دشواری نیست. خود شما نیز می توانید برای پوشاندن ترک یا پوسته بخش کوچکی از دیوار به کمک پتینه دست به کار شوید. تنها چیزی که به آن احتیاج دارید. کمی خمیر پتینه و رنگ اکرلیک است.

طرح خلاقانه و تصادفی برای دیوار پتینه، کاری ساده و در عین حال تخصصی!

آموزش پتینه کاری مدرن

پتبنه کاری کلاسیک و تکنیک هایی که در آن استفاده می شود حرفه ایی و نیاز به انجام آن توسط افراد حرفه ایی ست. اما در مورد سبک مدرن که بشتر طرح های استفاده شده در آن طرح های تصادفی است. امکان انجام آن توسط افراد غیر حرفه ایی نیز وجود دارد. در ادامه چند تکنیک ساده را مشاهده می کنید. که با هزینه بسیار اندک می توانید در تغییر دکوراسیون خود از آن استفاده کنید. طرح های تصادفی روی دیوار به کمک اسفنج، قلمو، کیسه، پارچه و یا هر جسم مشابهی قابل اجرا شدن هستند.

استفاده از تکنیک اسفنج

برای این کار لازم است ابتدا یک رنگ پایه اولیه بروی سطح خود بزنید و اجازه دهید این رنگ خشک شود. سپس یک رنگ متضاد را انتخاب کرده و اسفج را به رنگ آغشته کنید. رنگ اضافی آن را بگیرید و سپس روی سطح دیوار ضربه بزنید.

پتینه کاری اسفنج استفاده از تکنیک اسفنج

استفاده از پارچه

در این تکنیک هم مانند روش قبل عمل می کنید. با این تفاوت که از پارچه مچاله شده و یا لوله شده استفاده می کنید. طرح های ایجاد شده با این روش متفاوت تر بوده و اگر با حوصله و خلافیت عمل کنید طرحهای زیبایی خلق می شود.

پتینه پارچه استفاده از پارچه

ایجاد بافت روی سطح دیوار

برای ایجاد بافت روی دیوار مواد مختلفی وجود دارد. اما یکی از بهترین روش ها استفاده از ترکیب رنگ روغن، روغن الیف، پودر مل و آب است. خمیر ایجاد شده با این ترکیب را برای ایجاد بافت در پتینه کاری می توانید استفاده کنید.

طراحی دیوار با استفاده از پتینه یکی از روشهاست اما اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتر درباره طراحی دیوار داشته باشید می توانید مقاله ایده های جذاب و خلاقانه طراحی دیوار را مشاهده کنید.

طرح های پتینه کاری در سقف ایجاد بافت روی سطح دیوار

اما اگر طالب یک پتینه کاری حرفه ای و لوکس هستید. به طور قطع باید کار را به طراحی ماهر بسپارید. اجرای پتینه کاری توسط طراحان، معمولا در زمانی اندک و با خروجی کاملا مطلوب به انجام می رسد.

پتینه ورق طلا در دیوار پتینه، کاری ساده و در عین حال تخصصی!

                   پتینه کاری دور قاب با رنگ طلایی و طراحی تاج فوق العاده زیبا مناسب برای تعبیه قاب در آن

پتینه رنگ روغن پتینه، کاری ساده و در عین حال تخصصی!

طراحی و اجرا دور برجسته طلایی با طرح هایی زیبا با رنگ طلایی و پس زمینه فیلی مات ترکیبی خاص و سلطنتی را ایجاد کرده است.

ایجاد دکوراسیون کهنه ایجاد بافت روی سطح دیوار

طراحی و اجرای پتینه کاری با طرحی مدرن و شلوغ با ترکیب رنگهای آبی و سفید و قهوه ای برای اتاق خواب و ست با روتختی و بالش که فضای آرامش بخش و زیبایی را بوجود آورده است.

ایجاد بافت در دیوار پذیرایی ایجاد بافت روی سطح دیوار

مشاهده زیباترین و به روزترین طرح های دکوراسیون داخلی در خانه معمار.

کهنه کردن آینه برای دکوراسیون ایجاد بافت روی سطح دیوار

طراحی پتینه دور آینه با رنگ های قهوه ای سوخته و قهوه ای روشن به شکل برگ سوخته، تعبیه شده در گوشه دیوار و کاغذ دیواری قهوه ای که فضای لاکچری را ایجاد کرده است.

طراحی سقف پتینه، کاری ساده و در عین حال تخصصی!

طراحی شلوغ و فوق العاده زیبا و باشکوه و سلطنتی با ترکیب رنگ های کرم و سفید و طلایی و آینه کاری در دیوار نزدیک به سقف و تعبیه لوستر بزرگ و زیبا و هماهنگ با طراحی فضا، محیطی خارق العاده را بوجود آورده است.

طراحی دیوار و سقف پتینه، کاری ساده و در عین حال تخصصی!

             طراحی و اجرای پتینه در سقف با رنگ طلایی و طراحی سلطنتی برای نشیمن و پذیرایی فوق العاده زیبا

پتینه کاری در دیوار پذیرایی طراحی دیوار و سقف پتینه، کاری ساده و در عین حال تخصصی!

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی

About the Author:

0 0 رای
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
امتیاز
2 پرسش و پاسخ
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین آرا
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات

این مقاله مناسب افرادی هست که سبک دکوراسیون داخلی منزلشان کلاسیک هست. با اجرای پتینه کاری زیبایی منزلشان دو چندان میشود